LAKUOTA ODA | istorija, priežiūra, tendencijos

Nuo pat Liudviko XIV laikų didelis dėmesys buvo skiriamas ne moteriškų, o  vyriškų batų madoms, mat dėl didelių sijonų ir pasijonių moteriška avalynė buvo ne tokia aktuali, o damos labiau akcentuodavo galvos apdangalus ar sukneles. Tačiau išimtis buvo šokių bateliai. Aukštesniuose visuomenės sluoksniuose, o ypač Liudviko XIV laikų pokylių metu, buvo itin svarbu savo apdarais parodyti estetinį, meninį suvokimą, taip pat atskleisti savo luomo ir turtinės padėties galią.

Taigi šokių avalynė buvo ta sritis, kuri reikalaudavo kruopščiausio darbo ir puošniausių elementų. Būtent dėl šios priežasties lakinė oda tapo populiari, o svarbesniu tapo ne jos tvirtumas, bet žvilgesys, išskirtinumas ir puošnumas. Tad dar 1793 m. rankomis nupoliruota oda, kuriai specialiu tepalu būdavo suteikiamas blizgumas, tapo mažiau pralaidi vandeniui ir gavo pavadinimą „rankų darbo lakuota oda“. Pats lakuotos odos gamybos procesas buvo išrastas dar 1799 m., kai odai apdirbti buvo naudojamas dažų ir aliejaus dengimo procesas. 1805 m. patentuota dar įdomesnė technologija, kuriai būtinas sėmenų ir banginių aliejus, arklių balzamas ir suodžiai. Labiau masinėje prekyboje lakuota oda pirmą kartą pasirodė 1822 m. ir išliko populiari iki šių dienų.

tumblr_n8rs63KZSK1rpgpe2o1_1280 Plakatas, iliustruojantis lakuotų batų pardavimą

Dabartinės odos apdirbimo technologijos lakuotą odą gali paversti ne tik skirtingų spalvų, bet ir storių, įvairiausių paviršių ar suteikti jai skirtingą blizgesį. Nuo lygios it stiklas iki suglamžytos ir grublėtos. Odos perdirbėjai, avalynės meistrai ir dizaineriai odą paverčia tikru meno kūriniu. Naujosios technologijos leidžia ant jos tapyti, tatuiruoti, marginti raštais. Tai nesenstanti tendencija, šį sezoną tapusi kaip niekada aktuali.

11950675_1646372298970425_1642918044_n Lakuotos odos „Robert Clergerie“ bateliai

Rodos, nieko nenustebinsime sakydami, kad lakinė oda turi būti prižiūrėta, valoma ir blizginama taip, kaip ir visos odos. Tačiau yra kelios neginčijamos ir amžinos taisyklės, kurių privalu laikytis norint, kad batai tarnautų ilgai. Visų pirma reikia atsiminti, kad oda nemėgsta šalčių (iki -5 C) ir gali imti trūkinėti, skeldėti, gali luptis jos viršutinis sluoksnis. Taip pat lakuotą odą reikia valyti ir maitinti.

REKOMENDUOJAMOS ŠIOS PRIEMONĖS, kurių dėka batai nepraras žvilgesnio,  bus tinkamai prižiūrėti:

„Collonil Clean&Care“. Valymui skirta priemonė. Taip pat tinka valyti sintetinius audinius ir batus, pagamintus naudojant TEX technologiją. Lakuotą odą išpurkšti vienodu sluoksniu per visą plotą, nuvalyti purvo ir putų likučius su servetėle. Leisti nudžiūti.

„Collonil Lack Polish“. Skysto pavidalo lakuotos odos priežiūrai skirtas produktas. Jis taip pat tinka roplių ir sintetinei odai prižiūrėti ir saugoti. Valo, saugo, maitina ir neutralizuoja odos įtrūkimus. (Atkreipkite dėmesį, kad produktas yra bespalvis arba su spalva)

brushes „Clean&Care“, „Lack Polish“ ir „Collonil“ servetėlė

SVARBIAUSIA:

  • Nešvarumus visų pirma nuvalykite medvilnine servetėle;
  • Jeigu lieka purvo žymių – naudokite „Collonil Clean&Care“;
  • Naudokite bespalvį arba juodos spalvos „Collonil Lack Polish“ produktą. Leiskite priemonei nudžiūti ir išblizginkite „Collonil“ medvilnine servetėle;
  • Džiaukitės savo batais!

DOLITA – oficialus „Collonil“ produktų platintojas Lietuvoje. Šiuos produktus galite įsigyti Dolita salonuose: Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.

Salonų adresus ir darbo laiką rasite čia