„Paloma Barcelo“ – ispaniškos kultūros ir istorijos įkvėptas dizainas

Dar prieš 4000 metų Ispanijos regione atsiradusios espadrilės buvo itin primityvios: plonas nuo karščio ir trinties pėdas apsaugantis iš džiuto, virveliniu būdu pintas padas ir kelios virvės, rišamos aplink pėdą. Šio tipo avalynė nuo senų laikų sparčiai populiarėjo visame pasaulyje dėl savo patogumo, lengvumo, ilgaamžiškumo ir fizinių, mechaninių savybių (linas, džiutas – ne tik ilgaamžiai, bet ir pasižymi termoreguliacinėmis savybėmis). Ispanijoje, Argentinoje, Bolivijoje, Čilėje, Kolumbijoje, Paragvajuje, Venesueloje, Bangladeše, Indijoje… Espadrilės tapo ne tik kasdienybės, bet ir kultūros, istorijos dalimi!

espadriles ąė Tradicinės espadrilės. Apie 1900 m.

espadriless_picaso Pablas Picasas avintis espadriles savo namuose Kanuose

Pats žodis „espadrille“ yra prancūzų – oksitanų kalbos dalis, kuris kilęs iš katalonų žodžio „espardenya“. Katalonijos regione būtent taip buvo vadinamos espadrilės. Etimologai „espardenya“ žodžio kilmę lygina su žodžiu „esparto“ (viduržemio regione auganti žolė). Pati žolė auga tik tam tikroje Ispanijos dalyje, vadinamoje „Esparto pievomis“ ir nuo senų senovės vertinama dėl savo ilgaamžiškumo, patvarumo ir kitų mechaninių savybių. Natūraliu būdu džiovinama, o vėliau rankomis pinama žolė naudojama virvių, krepšių (seniausiam net 7000 metų), espadrilių, kilimų, knygų ir popierių, baldų, aksesuarų, namų apyvokos reikmėms gaminti. Taip pat buvo naudojama ir laivyboje, mat dvigubu virveliniu būdu supinta virvė ne tik tarnaudavo ilgą laiką, bet ir atlaikydavo svorius.

espadriles9 Esparto žolė

espadriles 5.jpg Esparto pievų paplitimas

espadrilles11.jpg Džiuto virvė

Šiandieninis pasaulis ir mada tarsi padiktuoja novatoriškus standartus ir dizaino sprendimus, o meistrai jau kurį laiką tradicinius espadrilių gamybos būdus taiko šiuolaikinės mados standartams. Vieni iš tokių – ispanų prekių ženklas ,,Paloma Barcelo“. Juos galima būtų įvardinti ispaniškos kultūros, istorijos ir mados puoselėtojais. Pats prekių ženklas Manolo Barcelo įkurtas 1960 metais, pačioje Ispanijos avalynės gamybos šerdyje.

Tūkstantmečius skaičiuojančios espadrilių gamybos tradicijos, rankomis pinamos virvės iš džiuto, lino, esparto, rafijos, ispaniškos kultūros ir meno dalis (linas, medvilnė, oda dekoruojami ne tik ispanijos architektūrai, menui būdingu koloritu, bet ir etniniais raštais) susijungia kartu su šiuolaikiniu dizainu. Džiuto padą keičia platformos, pagamintos iš EVA itin lengvų gumos putų, o jų dalis meistriškai apsukta natūralaus pluošto pinta virve. Dalis platformų dekoruota pintos rafijos, lino ar rafijos juosta, kuri primena mažosios architektūros elementus ir net tradicinių ispaniškų plytelių ornamentus. Atsiranda sumoderninti mediniai kulnai, masyvios sagtys, blizgios odos. Tad espadrilės tampa jaunyste trykštančia klasika.

espadriles3.jpg Manolo Barcelo eskizas

espadriles2.jpg Paloma Barcelo aukštakulniai. Kadras iš įvaizdinės reklamos

espadriles6.jpg Manolo Barcelo įkvėpimas – Ispanijos gatvės ir architektūra

_MG_3637 Palomitas by Paloma Barcelo pavasario/vasaros kolekcijos modelis

Pats gamybos procesas reikalauja pastangų, kruopštumo, meistriškumo. Vienai avalynei pasiūti reikia šešių ar net aštuonių žmonių, keliasdešimt valandų darbo ir inžinerinio dizainerio mąstymo. Tad „Paloma Barcelo“ avalynės modeliai tarsi modernios architektūros objektai nušviesti Sevilijos saulės. Pasigilinus į patį gamybos procesą nesunku suskaičiuoti gamybos procesus, darbo valandų skaičių ir sunaudojamas medžiagas: daugiau nei šimtas metrų džiuto virvės vienam padui „susukti“, keliasdešimt metrų natūralaus pluošto siūlų, naudojamų espadrilei apsiūti rankomis, keli kilogramai lino siūlų ir tūkstančiai metrų esparto žolės. Pats padas gaminamas vulkanizacijos principu gumos granules lydant ir presuojant prie džiuto pado. Ant staklių užmetami vienodo ilgio ir vienodai įtempti siūlai. Naudojamos tik natūralios medžiagos, tad tai suteikia šimtaprocentinį komfortą, lengvumą ir ilgaamžiškumą. Kvėpuoja pėda, išlaikomos termoreguliacinės savybės, naudojama natūraliai rauginta (angl. „raw“) buivolo, veršiuko oda.

espadriles1 Pado gamybos procesas

espadriles8 Padui gaminti naudojamos tik natūralios medžiagos

espadrilesąč Rankomis dažyta rafija

_MG_3627 Palomitas by Paloma Barcelo vasaros kolekcijos modelis. Džiuto virvė ir audinys, dekoruotas ispaniškais raštais

Espadrilės tapo neatsiejamas garderobo atributas. Niekad nesenstantis, nepavaldus laikui ar vyraujančioms tendencijoms, jis – tikras jaunystės ir laisvės simbolis, trykštantis Ispanijoje, Elche regione, kur daugiau nei penkiasdešimt metų ispaniškasias tradicijas puoselėja „Paloma Barcelo“ prekių ženklas. Iš pradžių žmonių sukurtos dėl patogumo, šiandien espadrilės užkariauja visas madų sostines, podiumus ir parduotuvių lentynas.

Moteriška avalynė | Vyriška avalynė

SUSIJĘ STRAIPSNIAI
BŪTI ,,ROCCO P.” DALIMI ARBA ŽVILGSNIS IŠ ŠALIES
ROCCO PISTONESI – DIZAINERIS, ĮKVĖPTAS MUZIKOS GARSŲ
,,FRU.IT“ AVALYNĖS DIZAINERIS GIANLUCA TOMBOLINI – SU MEILE IŠ ITALIJOS