Vasaros romanas baigtas arba kuo kvepės 2016 ruduo/žiema

Leidinys po leidinio, sąrašas po sąrašo, publikacijos, nuotraukos ir pilni teksto mados žurnalų puslapiai apie tai, ką avėti ateinantį sezoną. Ar ilgaauliai virš kelių turėtų būti Jūsų garderobo dalimi, ar smailianosiais aukštakulniais kaukšėsim ir rudeninėmis miesto gatvėmis? Taip, bent jau dėl kelių klausimų nereiktų abejoti. Tačiau, jeigu vienu sakiniu reikėtų apibūdinti rudens/žiemos tendencijas, jų pavadinimas tikriausia būtų ,,praeities krypčių interpretacijos”.

Interneto platybėse straipsnis po straipsnio apie mados namų naujienas ar prieš akis ant stalo, nišinėje spaudoje matomi mirgantys tendencijų sąrašai ir nuotraukos, kuriuose užfiksuoti pavasario/vasaros modeliai tarsi paskatino dėmesį atkreipti į svarbiausias ateinančio sezono gaires, stilistiką ir perteikti tai, ką dizaineriai pasiūlė šaltajam sezonui ar paaiškinti vienų ar kitų tendencijų kilmę. Norisi atskleisti praeitų dešimtmečių pop muzikos scenos svaiginančias nuotaikas, papasakoti kodėl šis laikotarpis toks reikšmingas tapo madai. Kokią įtaką madai ir kultūrai padarė Davidas Bowie? Kodėl taip keičiasi mados namų ar prekių ženklų dizaineriai ir kokia tai reikšmę turės mados industrijai ateityje?

Tad pavadinti savotišku mados renesansu būtų tikslingai tai, ką neturkus išvysime parduotuvių lentynose ir gatvėse ir tam neskirti dėmesio būtų tiesiog nuodėmė. Mat mados industrija tiesiog išgyvena milžinišką lūžį ir pokyčius.

Davidas Bowie arba šokiai su ,,Spice Girls’’ merginomis

Tikriausia nesuklysime sakydami, kad šio sezono viena ryškiausių mados tendencijų dedikuota muzikai. Po etno, gėlių, espadrilių, pintos odos motyvų ir retro idėjų kupinos vasaros, mada duoklę atidavė devintam dešimtmečiui ir postmodernizmo kultūrai.

Kai kultinė britų grupė ,,Spice Girls’’ dainavo: ,,Can’t you just feel the groove why don’t, You move it’s easy can’t you see take,  My hands and dance with me… If you can’t dance, if you can’t dance“ – nejudėti buvo tiesiog neįmanoma. O ką jau kalbėti, kai radio imtuvuose išgirsdavom dainą ,,Stop“ arba ,,Wanna Be”. Atrodyti kaip ,,Spice Girls’’ grupės merginos norėjo dauguma. Šių penkių merginų stilius tais laikais buvo gana drąsus ar net šokiruojantis: trumpi plėšyti džinsiniai šortai, nepadoriai trumpos ryškios palaidinės ir sodriai nudažytos lūpos. Ir, svarbiausia, platforminiai masyvūs batai.

spice girls Frui.it ir Vic Matie kolekcijų modeliai

spice girls č.jpg Fru.it, Paloma Barcelo ir Vic Matie kolekcijų modeliai

Vilkėdamas stulbinantį kostiumą, raudonai dažytais plaukais „Toby Jug“ bare netoli Londono 1972 metų vasario 10 dieną Bowie’s pradėjo sceninį Ziggy’o Stardust’o (angliškai stardust – ,,žvaigždžių dulkės“) pasirodymą kartu su „Spiders From Mars“ (liet. k. „Vorai iš Marso“). Tikra stiliaus Ikona (didžiąja raide). Jo ,,glam-rock’’ įtaka madai buvo stulbinanti, o lygybės ženklą galima dėti tarp jo įvaizdžio ir asmenybės. Apie Bowie’į biografas D. Buckley’s yra pasakęs: „Jo įtaka populiariajai kultūrai buvo unikali – jis pakeitė ir prasiskverbė į daugiau gyvenimų, nei kuri kita lygintina figūra“.

davidb first copy 2.jpg Premiata kolekcijos modeliai

Vienas įdomiausių viso XX amžiaus antrosios pusės mados bruožų – švelnaus futurizmo persmelkta tendencijų sąvoka. Pop kulturos ir muzikos įkvėpti gerbėjai suformavo ,,Mod’’ judėjimą. Pasak Raymondo Wiliamso, „kultūra yra paprasta“. Kultūros paprastumas pasireiškia jos kasdieniškumu mūsų gyvenimuose: menas iš galerijų perėjo į gatves, tapo lengviau prieinamas, tiražuojamas, apčiuopiamas, savaip interpretuojamas. Taip pat įvyko ir su pop scena bei muzikos dievaičių įvaizdžiu – iš scenos į gatves.

Jeigu šį sezoną Jūsų žvilgsnis nukreiptas į platformas ir masyvius kulnus, geriausias pasirinkimas būtų minimalistinio modelio auliukiniai arba grubūs ilgaauliai. Prekių ženklų ,,Laura Bellariva’’ ir ,,Fru.it’’ šalto sezono kolekcijos – bene ryškiausias tokio įvaizdžio interpretavimo pavyzdys. Dominuoja užapvalinta noselė, oda aptraukti stori aukšti kulnai ir stilizuotos platformos. Šių prekių ženklų ilgaauliai -it ,,Spice Girls’’ merginų sceniniai batai, tačiau kur kas ramesnių spalvų: rašalo mėlyna, anglies juoda, riešutų, betono.

cc.jpg Laura Bellariva ir Kelton kolekcijų modeliai

,,Premiata’’ šiam sezonui, rodos, tiesiogine ta žodžio prasme atspindėjo ,,glam – rock’’ kultinį stilių: ryškiai raudonas kailis, lako detalės, kniedės, metalizuotos odos tikras sceninio kostiumo interpetavimas. ,,Vic Matie’’ kolekcijoje dominuoja vienalytė platforma, kuria sudaro crepe guma. Dizainerė platforminius aukštakulnius pateikė savaip – atsirado ponio kailio detalės, dar labiau išryškinančios geometrines formas. Subtiliai grubu – oksimoronas, tiksliausiai apibūdinantis kolekciją.

david b first copy.jpg Laura Bellariva ir Premiata kolekcijų modeliai

green.jpg Fru.it ir Vic Matie kolekcijų modeliai

Ispanų prekių ženklo ,,Paloma Barcelo’’ rudens/žiemos kolekcijos tarsi pop muzikos ir meno dialogas: platformos forma pakitusi, tarsi nulieta kartu su kulnu, atsiranda tam laikotarpio menui būdingas koloritas: apelsinų, balta pieno, garstyčių geltona, juoda. O ,,Alberto Fermani’’ pasiūlė ramesnę spalvų gamą – pelenų pilką, vyšnių raudoną.

space copy Paloma Barcelo ir Alberto Fermani kolekcijų modeliai

Maksimalus ilgis

Rudens ir žiemos laikas – mylimiausias mados gerbėjams. Jeigu atsigręžtumėm atgal, neabejotinai kiltų klausimas: ,,Ar ilgaauliai virš kelių madingi ir šį sezoną? Taip, ir tai tapo neabejotinai svarbiausias sezono akcentas, tačiau šį kartą ilgis kaip niekad maxi. Aptempiantys blauzdą ar šlaunis, tiesaus kirpimo, stambiu ar siauru kulnu, smailianosiai ir grubūs, su lygia ir militaristine platformomis – įvairiausi ilgaaulių botiljonai pasirodė „Fru.it“, „Strategia“, „Laura Bellariva“, „Vic Matie“, „Peter Flowers“ ir net „Mascaro“ kolekcijose. Tokio tipo aukštakulnius stilistai siūlo avėti prie prailginto vyriško kirpimo švarko ar ilgų marškinių, oversized paltų ar lietpalčių. Svarbiausia – patogus pakulnės aukštis ir platforma, minkšta natūrali arba eko oda. Tobulas variantas slypi kažkur tarp Julios Roberts herojės garderobo filme „Graži moteris“ ir jojimo arba military stiliaus batų.

ilgaauliai.jpg Strategia, Peter Flowers ir Mascaro kolekcijų modeliai

ilgaaauliai antri.jpg Strategia kolekcijos modeliai

Kaubojus krenta paskutinis arba miesto rodeo istorija

Įsivaizduokime laukinius šiaurės vakarus, karštį, bekraštes lygumas ir dykumas. Tolumoje – išdidus vyras su saulės nublukintais ir vėjo nugarintais plaukais, odine skrybėle, plėšytais, nugarintais džinsais ar odinėmis kelnėmis, saugančiomis nuo spyglių ir nubrozdinimų. Rankoje lasas, kuriuo profesionaliai sutramdo laukinius buivolus ir mustangus. Kojas nuo gyvačių ir skorpionų įkandimų puošia ilgaauliai. Visa tai – stereotipinis kaubojaus įvaizdis iš filmo. Tačiau, jeigu panašiai sustilizuotumėm ir uždėtumėm tokio tipo batus merginai, pončo paltą pakeistumėm stilinga baikerio striuke, paltu arba švarku, o kaip aksesuarą vietoj laso duotumėm rankinę ar kuprinę, galėtumėm tokį vaizdą išvysti Milano, Paryžiaus, Niujorko ar Vilniaus gatvėse.

Cuban formos kulnas, šiek tiek užapvalintas aulas, užtrauktukai ir dekoratyvios sagtys, egzotiški raštai derinami su kailiu ir oda, kuri primena ne ką kitą, bet purvą. Tokia modernia kaunojaus avalynės interpretaciją pasiūlė dizaineriai ateinančiam sezonui. Vienas ryškiausių tokios tendencijos pavyzdžių ,,Ghost’’, ,,King’’, ,,Officine Creative’’ ir ,,Elia Maurizi’’ kolekcijose. Klasikinį kaubojų ar jojimo batų pavyzdį pasiūlė ,,Laura Bellativa’’, ,,Fru.it’’, ,,Moma’’, ,,Peter Flowers’’ dizaineriai. Tačiau čia atsirado dekoratyvūs sendinti odos ir metalo elementai.

ilgaauliai copy 3.jpg Ghost kolekcijos modeliai

,,Ghost’’, ,,King’’, ,,Officine Creative’’ 2016 rudens/žiemos kolekcijos tarsi tikras modernaus vesterno pavyzdys: odos, tarsi rūdžių paliesti metalo paviršiai, masyvūs kulnai ir sagtys, asimetriški užtrauktukai, odos dalys mirkytos į dervą. Taip pat atsiranda egzotiškų odų ir ponio kailių detalės, rudą keičia vario atspalviai, atsiranda mėlyna ir žalia spalvos.

cowboy copy.jpg Ghost, Peter Flowers ir King kolekcijų modeliai

coboy copy.jpg Moma ir Officine Creative kolekcijų modeliai

Modernūs ,,Elia Maurizi’’ tarsi ironiškai pažiūrėjo į madoje vykstančias tendencijas, tad pasiūlė odą, kuri primena purvą. Novatoriškos technologijos ir klasikinis itališkas siuvimo būdas pavertė kolekciją tikru meno kūriniu. Tarsi „rodeo, kuris krenta paskutinis’’ interpretacija nepalieka abejingų.

ilgaaulai copy 3

ilgaauliai copy 4 Elia Maurizi kolekcijos modeliai

Spalvų dialogai

Po vasaros sezono, dekoruoto romantiškais motyvais, gėlėmis, pintos odos detalėmis, etniniais raštais, dizaineriai siūlo atsigręžti į grafiką bei spalvų blokus. Grafikos eskizą primenantys ,,Chie Mihara’’, kubizmo paveikslą interpretuojantys ,,Paloma Barcelo’’ ar ,,Vic Matie’’, dviejų spalvų dialogą pasakojantys ,,Fiorifrancesi’’ į šoną trumpam nustūmė klasikinę juodą spalvą ir pasiūlė atrasti spalvotą rudenį bei žiemą.

Ispanijoje gyvenanti japonų kilmės dizainerė, kurianti savo prekių ženklui ,,Chie Mihara’’ šį sezoną savo kolekciją pavertė tikrais meno kūriniais – odos tarsi netvarkingai nutaškytos dažais arba atvirkščiai, tarsi grafikos meistro atsargiai ir skrūpulingai sudėlioti taškai, linijos, kvadratai, tiesės, taip sukuriant vizualiai netikėtas tekstūras. Prekių ženklo ,,Paloma Barcelo’’ dizaineriai pasinėrė į futurizmo ir septinto dešimtmečio žaidimus, mat jų kolekcijoje oda derinama su vilnos detalėmis, o klasikinį kulną keičia perregimo spalvoto plastiko formos.

polka.jpg Chie Mihara kolekcijos modeliai

Jeigu ,,Vic Matie’’ kolekcijoje dominuoja bordinė, rašalo mėlyna, miško žalia, tai italų prekių ženklo ,,Fiorifrancesi’’ kolekcijoje tikra spalvų fiesta. Rodos, pats pavadinimas padiktuoja ir spalvines gamas, vyraujančias jų kolekcijose ( ,,Fiori’’(ital.) – gėlė). Nuo rugiagėlių ar indigo mėlynos iki sodrios ir prisirpusios rausvos.

,,Fru.it’’, ,,Laura Bellariva’’, ,,Officine Creative’’, ,,Pomme D’or’’ duoklę atidavė rudeniškiems pustoniams: žalia, aukso, nakties mėlyna, žemės, medžio drevės, betono pilka. Dizaineris Luca di Rosa, kuriantis novatorišką dizainą bei itališkas tradicijas ir gamybą derinančiam prekių ženklui ,,Officine Creative’’, liko ištikimas ombre dviejų spalvų odos dažymui: nuo rudos link juodos, nuo žalios link auksinės, nuo tamsiai pilkos link blizgios grafito.

Pagal ,,Pantone’’ spalvų institutą 2016 rudens/žiemos spalvos: paupio mėlyna, dangaus mėlyna, ryklio odos, šilta raudona, medžio ruda, rausva kedro, sodri miško žalia, garstyčių, blukinta violetinė.

pilka.jpg Rocco P., Elia Maurizi ir Fiorifrancesi kolekcijų modeliai

blue shoes Rocco P., Vic Matie ir Fiorifrancesi kolekcijų modeliai

warm taupe Fiorifrancesi, Officine Creative ir Ixos kolekcijų modeliai

Susegti

Ne paslaptis, kad avalynės mados tendencijas nuo seno diktavo ne kas kitas, bet vyrai. Jeigu prieš kelis dešimtmečius turėjome aiškią viziją ir tendencijas išskirstyti galėjome į vyriškas ar moteriškas, tai šiandien beveik drąsiai galime dėti lygybę tarp lyčių. Žinoma, drąsiausi vyrai renkasi ir aukštesnius kulnus, gėlėmis ar raštais margintas odas.

Avalynės istorija – tarsi nesibaigianti kelionė. Tai, ką matome šiandien ant podiumų ar parduotuvių lentynose – tai tik moderni praeitų laikų interpretacija. Pvz., Renesanso laikotarpiui būdinga avalynė turėjo penkis pavadinimus: ,,anties snapas’’, ,,karvės snukis’’, ,,vilko nasrai’’, ,,meškos letena’’, ,,ryklio nosis’’. Jeigu vizualiai įsivaizduotumėm, kaip atrodė tų laikų avalynės formos, galėtumėm nesunkiai rasti dabarties pavyzdžių.

Viduramžių laikais  avalynės puošybos elementu tapo sagtis. Kuo turtingesnis, įtakingesnis asmuo, tuo didesnė ir puošnesnė ant jo batų būdavo sagtis. Moterys, kaip ir vyrai, avėjo smailianosius batelius plokščiu padu, pasiūtus iš minkštos odos, vadinamus pulenais. Dabartiniais laikais stilistiškai pakito ne tik tokių batų forma, bet ir pati sagties forma, funkcija ir estetika.

Grįžkime į dabarties laikus. Moderniame amžiuje keičiasi ne tik sagties paskirtis (ji tampa dažniau ne funkcinė, bet dekoratyvinė), bet ir jos dydis. Masyvios sagtys – vienas ryškiausių ,,Rocco P.’’ kolekcijos ženklų aksesuarų. Kaip pagrindinis akcentas tapusi detalė jau kelis sezonus dominuoja vyriškuose ir moteriškuose modeliuose. Apvali, kiek hiperbolizuotai išdidinta nosis, masyvus putų gumos arba daugiasluoksnės odos padas, sportinio tipo batelis ir visa tai dekoruota sagtimis, tiek itin minimalistinėmis, tiek masyviomis. O ,,Halmanera’’ ir ,,Peter Flowers’’ dizaineriai atrado vidurinį tašką tarp funkcionalumo ir estetikos.

susegti.jpg Rocco P., Halmanera, Moma ir Laura Bellariva kolekcijų modeliai

Aukščiausio kalno viršūnėje

Nuo Himalajų, Šveicarijos Alpių iki Pietų Amerikos Andų. Nuo žiemos kurortų kalnų viršūnėse iki jaukaus namelio užmiestyje. Žmogus dega dideliu troškimu patirti nuotykius, įkvėpti didybės, užkopti į aukščiausią kalno viršūnę. Slidinėjimo kurortai įtraukia šimtus ekstremalaus sporto mėgėjų iš viso pasaulio. Jeigu pasaulyje išpopuliarėjo paplūdimio mados ir net banglentininkų madoje atsiranda atskiros tendencijos (banglentininkų šortai, šukuosenos ir pan.),  tai patikėkite, žiemos sportas diktuoja savitas madas ir šį sezoną daro didelę įtaką visai mados industrijai.

Apkaustyti alpinisto ir slidininko formos batai, apvaliai bukos nosys, dvigubas storas padas, paminkštintas aulas, raišteliai, kurių funkcija ne tiek funkcionali, kiek estetinė, kailis ne tik viduje, bet ir išorėje, masyvus gumos putų arba ,,Vibram’’ padas. Tokios tendencijos itin ryškiai atsispindi žiemos kolekcijos dalyje. ,,Fru.it’’ dizaineriai tarsi slidėmis įčiuožė į žiemos sezoną: iš pirmo žvilgsnio tikrus slidininko batus primenantys auliukiniai – ,,must have’’ (liet. ,,privalu turėti“) penketuke. Netikėta forma, stilistiniai sprendimai, odą derinant su liurekso audiniu, masyvios D formos kabės raišteliams ir masyvi platforma – novatoriškas žiemos sporto avalynės interpretavimas. Stilistai drąsiai tokio tipo batus siūlo derinti ne tik prie paltų, kailinių, ,,bomber’’ stiliaus striukių, bet net ir prie suknelių ar siaurų odinių kelnių.

snyky.jpg Fru.it ir Primabase kolekcijų modeliai

Tarsi filmo ,,Erelis Edis’’ (režisieriaus D. Fletcherio komedija) retro slidininko batelių interpretaciją pasiūlė ,,Moma’’ ir ,,Corvari” prekių ženklai. Vintažinė ruda ir juoda odos, sendinti medvilniniai raišteliai, metaliniai žiedai jiems užkabinti, masyvus guminis padas, apvali nosis. ,,Laura Bellariva’’ ir ,,O.X.S“ didesnį dėmesį skyrė pačiam padui, kuris primena tiek sportinio batelio, tiek ,,moon-boots’’ pado formą. O termoreguliacinėmis savybėmis pasižymintis putų gumos padas – ideali apsauga nuo šalčio.

snow train.jpg Moma ir Corvari kolekcijų modeliai

Technotravel

Skaitmeninis amžius. Nors pasaulis pastaruoju metu aptaria imigracijos problemas, technologijos ir internetas žengia tiek toli, kad kyla vienintelis klausimas: ,,Kas bus toliau?” Žmonės, norėdami atsidurti bet kurioje pasaulio vietoje ar pamatyti, kas vyksta ten esamuoju laiku, neprivalo keliauti į tam tikrą šalį. Vos vienu mygtuku interneto platybėse gali atsiduri kur tik panorėjęs. Teisingai, bet kartu ir ironiškai pasakė Miuccia Prada: ,,Google Earth“ – tai yra pasaulis”. Norite priimkite tai, norite ne, tačiau pasaulis sukasi greičiau, nei galėjome įsivaizduoti.

Kur yra technologijų ribos? Ar apskritai tokie dalykai įsivaizduojami, rodos, beribiame ir kosminiame skaitmeniniame pasaulyje. Kai 1989 m. Tim Berners-Lee išrado internetą, greitai tai tapo sinonimu modernumui, pasauliui be ribų, bendravimui be suvaržymų. Tai buvo tarsi antrosios meilės banga: galimybės susipažinti, bendrauti, dalintis informacija…

Madonna savo dainoje ,,Bedtime story’’ dainavo: ,,Traveling, leaving logic and reason, Traveling, to the arms of unconsciousness, Traveling, leaving logic and reason, Traveling, to the arms of unconsciousness…”. Jeigu šios vasaros sezoną keliavome kalnų, jūros, pievų link, tai rudens/žiemos sezonai nukels į ateitį ir privers tarsi negalvoti ir stebėti pasaulį iš šalies. Technotravel išsireiškimas ryškiausiai apibūdina tinklą, jungiantį natūralią odą, siuvimo technologijas ir skaitmeninio amžiaus įtaką gamybai bei madai. Ryškiausias to pavyzdys – ,,O.X.S Rubber Soul’’ kolekcija. Vizualiai marmurą ar spalvotą tarsi kosminę masę primenantis vulkanizuotos gumos ir dervos lydinys apgaubia sportinius batus. Kiekvienas iš jų – unikalus, mat vulkanizacijos principu aplydoma guma aplink padą, sukuria nepakartojamą, autentišką raštą.  Holografinį gliterį primenanti, tarsi traiškyta oda – futuristinio dizaino atspindys.

technotravel.jpg O.X.S Rubber Soul kolekcijos modeliai

,,Premiata Sneakers’’ kolekcija – naujausių technologijų atspindys: vilna derinama su gliteriu, odos tekstūra primena gumą, presuotas poliuretanas su oda ir impregnuotu nailonu, itin lengvas putų gumos padas, lazeriu pjaustytos odos ir skustas kailis.

Paradoksalu, kad italai taikydami šimtametes tradicijas, batus siuvant garbaus amžiaus meistrams, pritaiko futuristinį dizainą ir modernias technologijas, o įsigyti tokius gaminius gali ne tik parduotuvėse, bet ir internetu. Istorija ir technologijų amžius, tradicijos ir ateitis jungiasi į vieną liniją, kurios ateitį galime tik spėti.

tre Premiata Sneakers kolekcijos modeliai

Tarsi moderni skulptūra 

Kai iš Naujosios Zelandijos kilęs menininkas Ben Young pasauliui pristatė betono ir stiklo skulptūras, net meno kritikai liko teigiamai nustebę. Sunkų, masyvų betono monolitą derindamas su skaidriu spalvotu stiklu menininkas išgauna netikėtas formas. Benas viename interviu teigė, kad šviesa mūsų gyvenime daro didelę įtaką ir sukelia daug teigiamų emocijų, ypač jeigu tu esi miesto betoninėse džiunglese.

Ispanų prekių ženklo ,,Paloma Barcelo’’ kulnai iš dalies primena šio menininko darbus. Sodrių spalvų poliruotos odos derinamos su vilnos detalėmis, o batų kulnus puošia skaidrus plastikas. Vieni jų primena kristalus, kiti – aiškias konstruktyvias formas. Tokio tipo kulnai vizualiai sukuria lengvumo, trapumo bei grakštumo įspūdį.

Kai 1994 – 2000 m. amerikiečių kilmės menininkas Jeff Coons pasauliui pristatė penkias skirtingų spalvų (mėlyna, rožinė, oranžinė, raudona ir geltona) ,,Ballon Dog” (liet. ,,Šuo iš balionų“) skulptūras, jos per metus spėjo apkeliauti visą pasaulį. XXI a. moderniosios skulptūros menininko darbai inspiruoja ne vieną drabužių, daiktų ar avalynės kūrėją. Rodos ,,Premiata’’ kolekcija buvo įkvėpta būtent jo darbų. Futuristiniai kulnai, sodrios raudonos spalvos detalės ir modernus dizainas. ,,Vic Matie’’ dizainerei mados ir architektūros sąskambis, rodos, itin artimas. Kulnai transformuojasi, atsiranda kiaurymės.   ,,Halmanera’’ kolekcijoje jau ikona tapęs raudonas kulnas transformuojasi: atsiranda skirtingi aukščiai ir storiai, o dizaineriai pasiūlė ir žalią kulno variantą.

premiata.jpg Premiata kolekcijos modeliai

Kitokie metalizuoti paviršiai

Rodos, jau tvirtai ant kojų atsistojusi metalizuotos, blizgios odos tendencija ir šį sezoną nesiruošia trauktis. Tačiau ji ne tokia ryški: nugesintos spalvos, odos faktūra traiškyta, blukinta, sendinta, tarsi nutrinta ir nugarinta. O metalizuotus paviršius papildo arba keičia kniedės, lakiniai arba blizgučiais padengti paviršiai.

,,Moma’’ ir ,,Officine Creative’’ dizaineriai moteriškai linijai suteikė subtilaus blizgesio, tarsi išreikšdami mintį, kad daugiau yra mažiau. Čia vyrauja labiau perlamutriniai odos padengimo atspalviai. ,,Fru.it’’ klasikinį sidabrinį blizgesį pakeitė subtiliu laku, audiniu su liureksu ir poliruotos odos detalėmis. ,,Laura Bellariva’’ kolekcijose dominuoja gan netikėtas sidabrinės spalvos pateikimas – nupurkšta oda ir kailis. ,,Primabase’’, ,,Halmanera”, ,,Pretty Ballerinas’’ ir ,,Mascaro’’ kolekcijoje dominuoja bronzos ir aukso pustoniai, o ,,Fiorifrancesi’’ padiktavo futuristines metalo spalvas – platinos ir indigo mėlynos.

mettalic.jpg Primabase, Moma ir Mascaro kolekcijų modeliai

tre copy.jpg Rocco P., Moma ir Premiata kolekcijų modeliai

Tvirtai ant žemės

Maiko avi okoboTai mediniai batai su aukšta platforma, kas leidžia maiko vaikščioti tik labai mažais žingsneliais, kas japonų kultūroje labai vertinama kaip grožio simbolis. Japonų kultūroje medis turi simbolinę prasmę. Nepaisant okobo aukščio, šiandieninės maiko skuodžia kaip sprinterės – staiga atsiranda iš niekur ir dingsta tarp daugybės ochaya. Ir vien tik dėl to, kad šiandien okobo pakito, net atsirado kulnas ir atskira platforma. O gal labiau reiktų sakyti, kad dizaineriai įkvėpimo sėmėsi iš jų kultūros ir šiam sezonui pasiūlė modernias formas?

Tarsi stilizuotas ir modernus okobo variantas ,,Ixos’’ kolekcijoje. Masyvus aukštas medinis kulnas, platforma, aptraukta odos dalimis ir japonišką apavą primenanti forma. Tiesa, tokią interpretaciją pasiūlė ir ,,Premiata’’ dizaineris. ,,Paloma Barcelo’’ medį interpretavo stilizuodami kulno formą, ji tapo geometriška, šiek tiek atsikišusi nuo užkulnio, taip sukuriant erdvinį įspūdį. Daugumoje modelių medį pakeitė guminis padas, o kelias juosteles, prilaikančias padą – poliruotos odos.

maiko Ixos, Paloma Barcelo ir Premiata kolekcijų modeliai

Kutai 

Prieš kelis sezonus į tendencijų sąrašus pakliuvę kutai liko iki šios sezono ir, tikėtina, kad taip dekoruotus batus pamatysime 2017 pavasarį/ vasarą. Dar gotikos laikais atsiradęs motyvas per amžius kito. Vėliau panašia odos dalimi batus puošė Liudviko XIV laikais. Šiandien jų forma tokia skirtinga, kad kartais esminis dėmesys krenta ne į bato ar odos spalvą, bet į kuto ilgį.

Kutai užkariavo beveik visas kolekcijas. Tačiau skirtinga bato forma ir dizainerio braižas – skirtingas ir kirpčių interpretavimas. ,,Laura Bellariva’’ ir ,,Paloma Barcelo“ drąsiai eksperimentavo su kutų ilgiu, ,,Elia Maurizi’’ ir ,,Officine Creative“ pasiūlė klasikinę šios detalės formą, o ,,Chie Mihara’’ liko ištikima retro klasikai ir kutą pavertė tarsi diržo detale.

ilgaauli copy 3.jpg Napaleoni, Laura Bellariva ir Paloma Barcelo kolekcijų modeliai

Miško žalios ir rausvos spalvos įtakos

Žalia spalva simbolizuoja rojų, augmeniją, jaunystę, gyvastį, atsinaujinimą, dvasios brandumą, viltį ir džiaugsmą, grožį ir laimę, nuolankumą bei laisvę. Tai senovės dievų spalva. Kitaip nei vasarą vyravusios kvarco rožinės ar dangaus žydros, jos nereikia prisijaukinti, mat tokia spalva derinama drąsiai su ruda, juoda, bordine, mėlyna, gelsva, garstyčių ir auksine. Tarsi Biskajos įlankoje vyraujanti žalia šį sezoną dominuoja ,,Vic Matie’’, ,,Fiorfrancesi’’, ,,Chie Mihara’’, ,,Officine Creative’’ kolekcijose.

Kai 2015 metų spalva ,,Pantone” institutas įvardino marsalą, madoje įvyko perversmas: ji vyravo nuo aksesuarų iki pastatų fasadų. Šiam sezonui dizaineriai atsigręžti siūlo dar atgal, kai vyravo sodri bordinė, raudona kedro ir vyno spalvos. Tokią spalvinę paletę siūlome atrasti ,,Fiorifrancesi”, ,,Vic Matie”, ,,Rocco P.”, ,,Frui.it’’ , ,,Laura Bellariva’’ kolekcijose.

gren Fiorifrancesi, Officine Creative ir Chie Mihara kolekcijų modeliai

dusty cedra Halmanera, Rocco P. ir Strategia kolekcijų modeliai

Screen Shot 2016-07-11 at 09.35.49.png 2016 rudens/žiemos spalvos pagal Pantone spalvų institutą

Pabandžius atrasti ateinančio sezono pop kultūros, modernaus meno ir netikėtus spalvų derinius ir viso to priežastis, itin įdomu matyti, kaip tas pačias įdėjas pritaiko skirtingi prekių ženklų kūrėjai, kaip kinta pačios tendencijos ar forma, priklausomai nuo dizainerių ar klientų poreikių. Susidraikę plaukai, ant veido blizguciai, kultinis glam – rock Davido Bowio įvaizdis, šlaunis siekiantys hiperbolizuotai ilgi batai, rodeo interpretacijos, japoniškas okobo – tai tik keliatas idėjų, kuo gali suskambėti Jūsų ruduo/žiema.

Tad leitmotyvu prieš kelis metus tapęs minimalizmas palaipsniui transformuojasi ir kinta, o kūrėjai vis dažniau atsigręžia į praeities laikus, derindami juos su moderniu ar net futuristiniu dizainu. Kaip patys italai ir ispanai teigia, jog tendencijos kinta, jas galima prisijaukinti, atrasti savaip, interpretuoti, o tikrosios gamybos tendencijos išlieka amžinai. Žaidimas tarp vertybių ir dizaino, tradicijų ir mados.

Moteriška avalynė | Vyriška avalynė