Žiemos avalynė | Padų ABC

-5°C..-10°C…-20°C!? Sniegas, speigas, drėgmė, šlapdriba.. Tai vos keli raktiniai žodžiai lydintys šaltuoju metų periodu. Geriausias būdas įveikti šalčius – tinkama avalynė. O tiksliausias pasirinkimas –  tinkamas jos padas.

SVARBIAUSI punktai, į ką reikia atkreipti dėmesį, renkantis žiemos sezono avalynę:

 • PADAS. Svarbiausia ne storis, bet pado medžiagiškumas. Žiemai rinkitės batus su protektoriais
 • AVALYNĖS VIDUS. Šilumą izoliuojančios medžiagos: avikailis/vilna. Svarbiausia dalis iki čiurnos.
 • PADO MEDŽIAGIŠKUMAS. Tinkamiausi: crepe gumos, EVA ir gumos putų, odiniai su injektuota ar prisiūta gumos dalimi.
 • APSAUGA NUO DRĖGMĖS. Crepe/guminiai ir odiniai padai su persiūta gumos dalimi pasižymi hidrofobinėmis savybėmis, tad Jūsų kojos nešlaps.
 • ODA. Rinkitės avalynę iš tvarių, bet nebūtinai storų odų. Tinkamiausios: elnio, veršiuko, karvės, buivolo.
 • PADO LENGVUMAS. Iš gumos putų ir EVA (kopolimero) padai ne tik lengvi, bet ir užtikrina amortizaciją bei termoreguliaciją.
 • PRIEŽIŪRA. Rūpinatės savo veido oda? Tad nepamirškite pasirūpinti ir avalynės oda – impregnuokite ją.

RELJEFINIS PADAS

Avalynė su protektoriais dažnai lyginama su militaristine avalyne. Tokio tipo avalynė yra bene tinkamiausia žiemos sezonui ne tik dėl fizikinių savybių, bet ir dėl pado itin gero sukibimo su paviršiumi.

batai-su-protektoriais Avalynės padai su protektoriais

Nemaža dalis madoje šiai dienai išpopuliarėjusių gaminių, nesvarbu, kas tai bebūtų, drabužis, aksesuaras ar avalynė, rinkoje atsidaro dėl karų įtakos. Rodos, nieko bendro mada ir karas neturi, tačiau viskas iš tiesų atvirkščiai. Pvz: ,,Frank” tipo batai atsirado transformuojant vokiečių kareivių batus, pėdkelnės rinkoje išpopuliarėjo, kai buvo sukurtas naro kostiumas karininkams iš nailono ir pan. Tad ir avalynė su protektoriais – ne išimtis.

frank.jpg

frank-tipo-batai ,,Frank“ tipo O.X.S batai

Laikui bėgant ir taikant novatoriškas technologijas, sunkus, masyvus padas kito ir transformavosi. Ergonomiškumas, komfortabilumas ir dizainas tapo svarbiausiais uždaviniais avalynės kūrėjams, norint modifikuoti militarstinės avalynės pirminį vaizdą nekeičiant esminių funkcijų bei savybių.

Sukibimas su paviršiumi ir atsparumas trinčiai, šalčiams, drėgmei – pačios svarbiausios batų su protektoriais savybės.

protektoriai.jpg Gumos padai su protektoriais

Žiemos avalynė su tokiu padu:

 • apsaugo nuo slydimo;
 • garatuoja komfortabilumą;
 • hidrofobines savybes;
 • termoreguliaciją;
 • ilgaamžiską.

BATAI SU CREPE GUMOS PADU

Pietų Amerikos indėnai džiovindavo gumos medžio syvus ir juos naudojo mums labai gerai pažįstamu būdu – pagamindavo didžiulius kamuolius ir linksmindavosi žaisdami jais. Tai buvo pirminė gumos panaudojimo forma.
Gumos medžiu vadinamas Brazilinis kaučiukmedis (Havėja) yra natūraliai paplitęs Pietų Amerikoje, Amazonės regione bei Pietryčių Azijoje. Brazilinio kaučiukmedžio žievė išskiria baltą skystį, vadinama lateksu. Jį apdirbus gaunamas natūralus kaučiukas.

kauciukmedis.jpg Kaučiukmedis (Havėja)

Tokio tipo perdirbta kaučiuko guma tampa produktu, iš kurio gaminami produktai iš vulkanizuotos crepe gumos.

Avalynė su ,,crepe’’ guma turi ne tik ypatingas fizikines savybes: atsparumą trinčiai, hidrofobines savybes ar termoreguliaciją, bet ir yra itin stilinga, nepavaldi besikeičiančioms tendencijoms ir laikui.

crepe soles.jpg ,,Crepe“ gumos padai

Komfortabilumas ir kokybė. Avalynė su ,,crepe’’ gumos padu pasižymi komfortabilumu, mat svoris pasiskirsto tolygiai į veikiamą paviršiaus plotą, pasiskirsto vienodai, tad neapkrauna Jūsų pėdos ir mažina nuovargio pojūtį. Kadangi ,,crepe’’ gumos padai daromi iš vulkanizuotos gumos ir pastifikatorių, jie tampa atsparūs ne tik temperatūrų skirtumams, bet ir trinčiai.

crepe avalyne.jpg Avalynė su ,,Crepe“ gumos padu

ODINIS PADAS SU INJEKTUOTA GUMA

Tokie nišiniai prekių ženklai kaip ,,Rocco P.“ ar ,,Officine Creative“ lieka ištikimi odiniam padui, net ir kuriant rudens/žiemos avalynę. Tačiau tokių batų padai gaminami ir su injektuota guma. Kaučiuko gumos ir poliuretano mišinio pado dalis prisiuvama prie odnio pado nailono siūlais.

Vienagijais nailono siūlais apsiuvamas gumos padas neleidžia slysti, o taip pat garantuoja termoreguliaciją ir ženkliai sumažina sąlytį su vandeniu bei druskomis, kurios gali ne tik pakenkti padui, bet ir bato odai viršutinėje dalyje.

officine .jpg ,,Officine Creative“ su apsiūta gumos dalimi

Neretai manoma, kad odinis padas žiemos sezonui nėra tinkamiausias pasirinkimas dėl drėgmės. Tiesa, tačiau jeigu padas su injektuota guma ar gumos padu – pralaidumas vandeniui ženkliai sumažinamas, o Jūsų pėdos liks apsaugotos nuo šalčių.

o Odinis ,,Rocco P.“ padas su injektuota guma

officine creative.jpg ,,Officine Creative“ odiniai padai su kaučiuku

BATAI SU GUMOS PUTŲ PADU

,,EVA” arba ,,EXTRA LIGHT”– lankstus, minkštas padas, pagamintas pagal specialią technologiją (gumos ir poroloninės gumos mišinys), sumažina padų atmušimus, amortizuoja bei sumažina apkrovą pėdoms. Tokio tipo padai:

 • užtikrina atsparumą vandeniui (hidrofobinės savybės);
 • užtikrina stabilumą;
 • termoreguliaciją, šiluminę varžą;
 • atsparumą trinčiai;
 • komfortabilumaą ir lengvumą;
 • ,,Extra light’’ tipo padas, kurio dėka batelio lankstumas tampa lengvesnis ir leidžia atkartoti natūralius kojų judesius;
 • užtikrina masės centro paskirstymą ir sumažėjusią apkrovą;
 • apsaugą nuo smūgio jėgos;
 • laikui ir tendencijoms nepavaldų stilių.

gumos-putu-padas

gumos putu padai .jpg Masyvūs, tačiau itin lengvi gumos putų Premiata padai

eva.jpg EVA tipo lengvi gumos padai

Tokio tipo padai dažnai būna su specialiais protektoriais, kurie gerina sukibimą su paviršiumi ir padeda neslysti. Avalynės gamintojai kombinuoja dviejų tipų padus tarpusavyje: storos odos ir gumos putų. Ši siuvimo technologija vadinama ,,Cemented construction’’. Avalynė su tokio tipo padais itin patogi, o padas užtikrina atsparumą drėgmei.

frank tipo batai copy 2.jpg ,,Cemented“ konstrukcija prisiuvami padai

,,VIBRAM” PADAI

„Vibram“ kompanijos įkūrėjas pagamino tokio tipo padus, kurie užtikrina stabilumą, tvarumą, sukibimą. Mat viskas atsitiko tada, kai dėl slidžių padų snieguotose kalnų viršūnėse paslydo ir žuvo jo draugas. Tai buvo tarsi paskata sukurti padus, kurie garantuotų itin gerą sukibimą su paviršiumi ir būtų atsparūs ne tik trinčiai, bet ir turėtų ypatingai geras termoreguliacines savybes.

Pradžioje tokio tipo padai buvo naudojami tik alpinizmui skirtiems batams. Vėliau tokio tipo padai buvo naudojami ne tik kalnų, bet ir žiemos bei vandens sporto, žvejų, bėgikų ar kasdieninei avalynei. Ir jau kuris laikas sparčiai taikoma dizaineriams kuriant avalynę ne tik dėl „Vibram“ pado technologinių savybių, bet ir dėl to, kad, naudojant lieto pado technologiją, galima sukurti unikalaus dizaino padus. Toks padas – ilgaamžiškumo ir kokybės garantas.

„Vibram“ padų privalumai:

 • šimtaprocentinis tvarumas trinčiai, smūgiams;
 • atsparumas šalčiui ar temperatūrų pokyčiams (lietus, sniegas, ledas, kaitra ir pan.);
 • komfortabilumas;
 • lengvumas;
 • sukibimas (apsauga nuo slydimo);
 • ilgaamžiškumas.

Taip pat šiai kategorijai priskirti galime S. Moritz ir Himalaya padus, kurie naudojami alpinistų ir sporto žiemos avalynės gamybai.

s moritz.jpg S. Moritz padas

himalaya.jpg Himalaya padas

PADAI SU EPOKSIDINE DERVA

Oda ir derva? Taip! Bene didžiausia naujiena ir tendencija avalynės bei aksesuarų gamybos srityje. Epoksidine derva padengiama ne tik avalynė ar jos dalys, bet ir rankinės bei kuprinės. Kas kitas, jei ne kūrybingi italai, taikydami naujausias technologijas ir senasias siuvimo, avalynės gamybos technologijas, galėtų pasauliui pasiūlyti tokius unikalius meno šedevrus. Būtent meno, nes kiekvienas gaminys padengtas derva, tampa unikalus.

padai.jpg Padai su epoksidine derva

Kas yra epoksidas? Šiuo atveju, epoksidas –  tai sistema, kuri susideda iš dviejų komponentų – dervos ir kietiklių. Sumaišius šiuos du komponentus, prasideda cheminė reakcija nuo kurios susiformuoja standus plastikas, kuris yra kietas ir atsparus dėvėjimuisi (ir jis nekenkia sveikatai). Epoksidas yra itin tvirtas ir kartu lankstus.

Pats gamybos procesas yra ilgas, reikalaujantis kruopštumo, atsakingumo bei žinių. Avalynė siuvama su odiniu arba ,,crepe’’ gumos padu merkiama į epoksidinės dervos lydinį. Pats lydinys išgaunamas iš epoksido ir granulių arba plastiko plokštelių, kurios kaitinamos temperatūroje tampa klampiu permatomu skysčiu. Avalynės meistrai jau pasiūtą batą ar jo dalį merkia į dervą, vėliau batas užmaunamas ant specialių kurpalių, kad derva sustandėtų. Kiekvienas produktas tampa unikalus, mat tai – tampri, klampi terpė, sukurianti ne tik skirtinga reljefą, bet ir spalvos toną dengiamam paviršiui.

epoksidas.jpg Spalvotos epoksido granulės

elia-maurizi Moteriškas Elia Maurizi modelis su epoksidinės dervos padu

elia-maurizi-men Vyriškas Elia Maurizi modelis su epoksidinės dervos padu

Unikalus dizainas –  neatsiejama Italijos avalynės meistrų dalis. Neretai epoksido derva tik dizaino sprendinys, naudojamas, pvz., avalynės noselei ar kulnui uždengti. Kaip sako ,,O.X.S Rubber Soul” prekių ženklo dizaineris – derva ir guma turi sielą. Būtent tokia vizija vadovaudamiesi šio ženklo atstovai jau kelis sezonus rinkai pateikia sportinio tipo batus, primenančius tikrus meno kūrinius, kurių paviršius žvilga tarsi „kosmininėmis“ spalvomis.

oxs.jpg O.X.S Rubber Soul avalynė – tikri meno kūriniai

oxs bataio.jpg O.X.S Rubber Soul kuprinės | Oda ir epoksidas

instaliacija O.X.S Rubber Soul instaliacija | Plastifikuota derva

Daugiau žeimos avalynės moterims rasite čia, vyrams čia