GENIALI IR NESUVOKIAMA SPORTINIŲ BATELIŲ JĖGA

Sportinių batelių fenomenas arba ,,sportinis aukštosios mados maratonas„. Šiandieninis moters ir vyro įvaizdis visuomenėje transformuojasi, Jos ir Jo paveikslas piešiamas kitoks nei dar prieš kelis metus. O tai, ką buvome įpratę laikyti mada, šiandien visiškai neatitinka standartų. Mada tarsi pastatyta ant bėgimo takelio, tiesiogine ir netiesiogine ta žodžio prasme. Ji pašvęsta patogumo, net nuobodulio estetikai, neutralumui ir tikrojo savęs atskleidimo, atsiskyrimo nuo nuolat besikeičiančių mados tendencijų, kiekvieną sezoną matomų ant podiumų ar žurnaluose. O vadinamieji ,,it’’ daiktai tiesiog praranda savo vertę ne sezono pabaigoje, o jau tada, kai jis žengia pirmuosius žingsnius.

Tad ką avėti DABAR ir kaip išsirinkti laikui ir tendencijoms nepavaldžius sportinio tipo batelius?

sportiniai copy.jpg Istorija ir dabartinis

,,Normcore“ arba tiesiog normalios, neįpareigojančios mados kryptis, virš nuolatinių mados kaprizų iškelianti kasdienišką, net šiek tiek suprimityvintą aprangą. Ar tai pesimistiškas požiūris į šiuolaikinės mados tendencijas ir jų kuriamą diktatą? Tikrai ne ir tai tikrai ne taisyklių laužymas madoje. Šiandieninėje visuomenėje ,,sportinio batelio’’ sąvoka transformavosi nuo asocijacijų su sporto varžybomis iki aukštosios mados. Netgi ,,couture” gerbėja jau prieš kelis sezonus pradėjo dairytis „kitten heel“, kurie pakeistų aukštakulnius, sukneles su korsetais keitė į vyriško tipo baltus marškinius ir ,,boyfriend’’ džinsus. O dabar tiesiog neišlipa iš sportinių batelių. Tokie tapo ir vyrai.

ISTORIJA | Nuo 1892 m. ,,The Keds’’ iki… ateities (?)

XIX a. pabaigoje, dar 1892 m., amerikiečiai buvo pirmieji, kurie avėjo pirmuosius sportinių batelių prototipus. Tai buvo lengvi odiniai batai kaučiukiniu padu. Jie buvo neišvaizdūs bateliai, kurių kairė nesiskyrė nuo dešinės. Žinoma, apie patogumą minties net nebuvo. Tais pačiais metais JAV kompanija ,,U.S. Rubber Company’’ sukūrė kur kas modernesnį, patogesnį, gražesnį drobinių sportinių batelių modelį, turintį guminį padą. Taip atsirado ,,The Keds” – kedai. Tiesa, juos prieš tai norėta pavadinti ,,The Peds”. O po beveik 25 metų, ištobulinus ir užpatentavus ,,The Keds”, pradėta masinė jų gamyba.

tennis 9.jpg Pirmasis sportinis batelis

Pirmas žingnis revoliucijos link. 1917 metais bendrovė ,,Converse’’ pagamino sportinius batelius krepšininkams. Tuo metu tai buvo vienintėlis sportinis apavas krepšininkams, o šio sporto žvaigdždė Chuckas Tayloras turėjo net savo vardu išleistą liniją ,,All-Star”. ,,Converse“ tipo bateliai sulaukė milžiniško populiarumo. Vėliau šių batelių mada tapo neatsiejama pankų aprangos dalimi. Tai buvo patys pirmieji sportinio batelio žingsniai mados link!

Nuo 1940 metų vidurio itin ryškiai pastebima sportinės avalynės ir aprangos revoliucija. Laikraščiai ir pirmieji mados leidiniai mirgėte mirgėjo ,,The Keds” ir tai buvo ne kas kita – kaip dizainerių interpretacijos: Oxfordo batelio detales perteikti per sportinį variantą, futbolo batelius pateikti kaip moteriškos aprangos detalę ir netgi buvo sukurtos elegantiškosios ,,Kedettes”. Net pati Coco Chanel avėjo tokius prie tvido kostiumėlio.

,,Kedettes” buvo puošniai dryžuotais padais, kurie įvardijami kaip ,,candies’’ (liet. saldainiukai), puošti kaspinais, kulnais, Oxfordo tipo liežuvėliais. O ir rašoma, kad galima buvo juos skalbti. Jie buvo tokie populiarus, kad tai buvo kasdieniškos aprangos dalimi. ,,Her feet are relaxed as his soul’’ tokios antraštės šaukte šaukė apie revoliuciją avalynės srityje.

XXI a. Dabartis. Nors praėjus beveik aštuoniasdešimt metų po sportinio batelio sukūrimo (jo išvaizda kito tokiu greičiu ir transformavosi nuo drobinio batelio iki futuristinių dizaino sprendimų), kai kurios detalės bei formos liko iki šiol.

,,Kedettes” | ,,Premiata“ šiandien įkvėpta retro batelių

Kai ,,Kedettes” pasirodė New York’o stilingiausiose parduotuvėse – įvyko tikras sąmyšis. Visos norėjo turėti ,,Kedettes”: nuo namų šeimininkės iki karjeristės. Ir nesvarbu, jos laisvalaikį leidžia su teniso rakete ar geria arbatą ant žolytės parko aveniu (šalia pasidėjusios tas raketes). Šypseną kelia tai, kad net po tiek metų, šiandien dizaineriai, įkvėpti retro klasikos, siūlo tai, kuo gyveno tuometinės mados mylėtojos.

Pakito batelio forma: masyvus padas, medžiagą pakeitė oda, atsirado novatoriškas dizaino sprendimas – epoksido derva. Rožinė ir žalia – kaip to meto ,,saldainiukai”.

premiata .jpg PREMIATA modeliai

,,All-Star’’ | Arba sportinis batelis kitaip

Užapvalinta nosytė, guminis padas, impregnuota drobė, raišteliai… Šiandieninėje madoje viskas transformuojasi – padas masyvesnis ir lengvesnis, turintis amortizuojančias savybes. Drobę pakeitė odos. Jų paviršius nuo subtiliai sendinto aukso spalvos iki spalvoto holografinio gliterio, pjaustyto lazeriu. Klasikinės formos jungiasi su novatoriškomis idėjomis bei medžiagomis. ,,Primabase” kolekcijose vyrams ir moterims dominuoja ir ,,Seiheki’’ motyvas – tai meilės ir darnos simbolis. ,,Primabase’’ sportinių batelių vidus, pagamintas iš odos ir kaučiuko, išformuotas taip, kad suteiktų maksimalų komfortą. Jeigu ,,Converese” bateliai kažkada asocijavosi su lygiu ir ne visada patogiu padu, tai ,,Primabase” integravo naujas technologijas ir padą išgaubė taip, kad prisitaikytų prie Jūsų pėdos.

all stars.jpg PRIMABASE modeliai

all stars copy PRIMABASE modeliai

Teniso bateliai | Nuo žaidimo su raketėmis iki mados podiumų

,,Keds! Keds!” šaukė visa Amerika. O netrukus ir visas pasaulis. Sparčiai populiarėjantis, lengvas, patogus, neįpareigojantis, o svarbiausia nepavaldus laikui ir mados tendencijoms teniso tipo batelis – vertas ,,Nobelio“ premijos. Jis  tarsi nepakeičiama avalynės dalis: nuo skandinaviško minimalizmo iki futurizmo.

tennis PRIMABASE modeliai

tennis 2.jpg PRIMABASE modeliai

tennis 3 PRIMABASE modeliai

Prancūzų mados namai ,,Carven’’ pristatė kolekciją, kurioje dominuoja unikalus mados namų printas, perteiktas nuo drabužių ant odos. Subtilios klasikinės spalvos, retro detalės – perlai. Tačiau bendras dizainas suskamba naujai, moderniai, jaunatviškai.

tennis 7.jpg CARVEN modeliai

tennis 8.jpg CARVEN modeliai

tennis 9.jpg CARVEN modeliai

,,Rocco P.” šiam sezonui pasiūlė blizgias odas, minimalistines detales, kurios tapo dar vienu atpažįstamu dizainerio Rocco Pistonesi braižu.

tennis 4.jpg ROCCO P. modeliai

tennis 5.jpg ROCCO P. modeliai

tennis 6.jpg ROCCO P. modeliai

,,MyGrey’’ ir ,,Halmanera’’ – tikra retro klasika. Ryški, gaivi, pastebima, jaunatviška. Itališkas dizainas visada kupinas idėjų, o spalvos alsuote alsuoja vasara.

tennis12.jpg MYGREY modeliai

tennis 10 HALMANERA modeliai

tennis 12.jpg HALMANERA modeliai

Detalės | ,,MyGrey’’ ir ,,Keds’’ – sportiška, bet moteriška

Jeigu pirmieji sportiniai bateliai buvo sukurti krepšiniui, tai kodėl negalima su jais avint būti paplūdimyje? Klausimas, kuris verste vertė nusistovėjusius šablonus, mat mada savo diktatą sudėliojo taip, kad vyrai pamatę moterį paplūdimyje avinčią sportinius batelius – gūsčiodavo pečiais.

keda MYGREY modeliai

Novatoriškas ir kontraversiškas prekių ženklas ,,MyGrey’’ šį sezoną moterims pasiūlė tokių batelių savitą interpetaciją. Odą pakeitė neoprenas, o kuklų dalykišką kaspinėlį (nors jis buvo to meto ,,bomba’’), pakeitė masyvus kaspinas. Padas iš gumos putų, vidus – oda. Spalva – klasikinis juodai/baltos derinys.

philippe bow.jpg MYGREY modeliai

,,McQ by Alexander McQueen“ | Neoprenas, ikoninės kniedės ir Maestro kūrybos atspindys

Kai po Alexandro McQueeno mirties mados namų vyriausia dizainere tapo Sara Burton, kaip ji pati tarė, jos misija toliau tęsti ikona tapusį dizainerio braižą, naudoti detales, spalvyną ir marginti sukurtus daiktus taip, tarsi tai būtų ,,botanikos sodas gotikinės menės viduje”.

mcq antras McQ by Alexander McQueen modeliai

Jau kelis sezonus nesitraukiantis ,,slip on’’ (lt. įspiriamas) sportinių batelių dizainas iš neopreno tapo dar vienu šio sezono hitu. Dekoratyvios kniedės, sendinto aukso spalva ir klasikinis sportinio batelio padas – laikui nepavaldi tendencija. Inspiruota subkultūrų kolekcija moterims, tai tarsi dialogas tarp miesto ritmo ir pankų judėjimo. Tokius batelius derinkite tiek prie ,,boyfriend’’ džinsų, tiek prie suknelės.

mcq pirmas McQ by Alexander McQueen modeliai

McQ by Alexander McQueen – naujiena Dolitoje.

,,Philippe Model“ | Kolibriai miesto džiunglėse

Limituoto leidimo bateliai su unikaliais dekoro elementais – kolibriais. Tarsi miesto džiunglėse pasislėpę kamufliažinio atspalvio bateliai: blukintos rožės ir miško samanų spalvos. Oda padengta blizgesiu, taip sukuriant subtilios prabangos prieskonį. Kolibriai išpjaustyti lazeriu, o priklijuoti ant skirtingų odos atspalvių tarsi sukuria 3D vaizdą. Tarsi mažas paukštelis nutūpęs nuo dizainerio Philippe Model eskizo į miesto gatves.

colibrio PHILIPPE MODEL modeliai

colbi PHILIPPE MODEL modeliai

blue birds.jpg PHILIPPE MODEL modeliai

,,Chie Mihara“ | Retro motyvai ir gėlių simfonija

Nenuostabu, kad retro batelių dizainą išaukštinusios dizainerės Chie Mihara kolekcijoje atsirado ir sportiniai bateliai. Itin lengvi, patogūs įsiauti (šoninėse dalyse gumos įsiuvai), subtilios rausvai rožinės uogų spalvos ir lazeriu karpytomis, išgaubtomis gėlėmis. Tai tarsi pasivaikščiojimas per miesto gatves, kuriose žydi pieva.

chie mihara.jpg CHIE MIHARA modelis

chie.jpg CHIE MIHARA modelis

,,Lemare“ | Jos didenybė satinas ir veliūras

Sakoma, kad minimalizmo atstovai – skandinavai. Tačiau šių metų ,,Lemare“ kolekcija – tikra minimalizmo klasika. Itin lengvi, patogūs, subtilių prabangių pastelinių spalvų, pagaminti iš tampraus tvirto satino – nepalieka abejingų. Kaip atsvara jiems – karališkas veliūras. Jis – didingas, sodrus, ryškus, nepavaldus jokiems mados vėjams. Juk tai: smaragdo žalia, kavos ruda, anglies juoda spalvos. Jau klasika tapęs ovalus padas – miestietiško ritmo ir tempo atspindys.

lemare1 LEMARE modeliai

lemare2.jpg LEMARE modeliai

,,Fru.it“ | Netikėtas medžiagiškumas

Kai atrodo jau nieko nenustebinsi – apsirinki. Sportiniai bateliai iš kamštinės medžiagos? Taip! Neoprenas avalynės madoje atsirado iš treniruočių ir bėgimo batelių, įvairūs padai – atsikartojantis retro dizainas, tačiau kamštinė medžiaga madoje – naujiena.

Tai tvirta, lanksti, lengva medžiaga. Paviršius padengtas sidabro dažais. Tai ne tik išskirtinis ,,Fru.it“ batelių modelis, bet dar vienas žingsnelis sportinių batelių istorijos link.

fruit.jpg FRU.IT modeliai

ffff.jpg FRU.IT modeliai

Madeleine pyragaičiai | … ir mada?

Ką bendro turi prancūziški pyragaičiai ,, Madeleine” ir mada? Atsakymą žino dizaineris Philippe Model. Prancūzų virtuvėje medeleinės atsirado gana seniai. Tai banguotos formos vaniliniai lengvi pyragaičiai, kurie savo sandara primena keksus. O ką, klauskite, tai bendro turi su sportiniais bateliais? Būtent tokios formos padą pasiūlė dizaineris ir pristatė pirmuosius ,,Medeileine’’ batelius. Jų padas kaip pyragaitis: lengvas, banguotas, ,,skanus’’.

philippe model copy PHILIPPE MODEL modeliai

Patentuotas dizainas | ,,Premiata Sneakers“

,,Premiata White’’ buvo nauja, išskirtinė ,,Premiata’’ linija Jai ir Jam. Būtent žodis ,,White’’ buvo kaip lengvumo, švaros, gaivos, jaunystės simbolis. Vėliau šį žodžių junginį dizaineris Grazziano Mazza pakeitė ir suvienodino su savo pagrindiniu ženklu ,,Premiata”.

Taigi, ,,Premiata Sneakers” revoliucija prasidėjo nuo klasikinio ,,Lucile” modelio, puošto fluorasencinėmis spalvomis, derintomis prie asfalto pilkos.

lucy models.jpg PREMIATA SNEAKERS ikoniniai modeliai

Prieš kelis metus atsiradusi dviguba platforma – dar vienas sportinių batelių istorijos momentas. Tai ne tik stilinga, bet ir itin patogu, mat tokio tipo padai – dviguba amortizacija! Tai komforto ir dizaino dialogas. Kiekvienas ,,Premiata Sneakers’’ modelis – patentuotas. Tai reiškia, jog avite išties unikalaus dizaino avalynę.

premiata PREMIATA SNEAKERS modeliai

snkears .jpg PREMIATA SNEAKERS modeliai

Kolekcijoje dominuoja satinas, perforuotos odos, tinklinis blizgus audinys, grafikos ornamentai, inspirtuoti miesto ritmo, blizgios detalės, buklė audiniai.

philippe model PREMIATA SNEAKERS modeliai

dol.jpg PREMIATA SNEAKERS modeliai

Untcdcdcitled-2.jpg PREMIATA SNEAKERS modeliai

Dar viena naujovė – itin lengvas padas. Oriniai bateliai, tarsi oriniai sausainiai.

Tiesa ta, kad rašyti daug apie šiuos lengvus batelius kaip ir apie gerą orą nereikia daug – reikia pajaustį šį lengvumą.

light.jpg PREMIATA SNEAKERS modeliai

Revoliucija | ,,Pretty Ballerinas’’ sportiniai bateliai

Balerinos šoka ,,Gulbių ežerą’’ mieste. Modernus klasikinio šokio interpretavimas. Būtent tokią modernią batelių interpretaciją pasiūlė ,,Pretty Ballerinas’’. Itin lengvas padas, kuris išskirtinis savo forma ir patogumu. Tinklinis audinys, leidžiantis kvėpuoti pėdai, margintas unikaliais printais, įkvėptais grafičio meno.

pretty ballerinas.jpg PRETTY BALLERINAS modeliai

tennis 9 copy PRETTY BALLERINAS modeliai

,,Sneaker’’ pavadinimas kilo iš angliško žodžio ,,Sneak”, reiškiančio tylų judėjimą patyliukais ar sėlinimą. Paradoksalu, kad nuo pat pirmųjų žingsnių sportiniai bateliai toli gražu nežengė tyliai, o garsiai ir išdidžiai pareiškė visam pasauliui:,,Mes čia!”. O tas neapibrėžtas ,,čia’’ užkariavo ne tik sporto arenas, bet ir mados podiumus ir visas avalynės salonų lentynas. Ir tas laikas tapo konstanta!

Dar daugiau stilingų sportinių batelių Jai ir Jam čia