ĮSISPIRIAMŲ BATELIŲ MADA

Komforto jausmas, vienas iš gyvenimo malonumų, o apsiauti jaukius įsiaunamus batelius, maloni kasdienybė. Jei iki šiol šlepetes ar įsispiriamus batelius avėjote tik namuose, šiandien jie viena ryškiausių šiltojo sezono tendencijų, visai aprangai akimirksniu suteikiančių nerūpestingumo ir žavumo.

Įsispiriami bateliai savo patogumu prilygsta sportiniams batams, todėl nenuostabu, kad jie taip sparčiai užkariauja moterų ir vyrų spintas. Kai toks pasirinkimas, tai kaip gi kitaip? Greitas gyvenimo tempas, susitikimai, renginių ir švenčių maratonai įpareigoja ne tik daug laiko praleisti „ant kojų”, tačiau ir išlaikyti aprangos kodą, todėl bateliai atviru galu yra TAS pasirinkimas, stiliaus ir komforto garantas.

Bet prieš prieinant XXI a. įsispiriamų batelių tendencijas, papasakosime Jums kaip, kur ir kada jie atsirado.

RYTAI

Nors manoma, kad šlepečių ir įsiaunamų batelių tėvynė yra Tolimieji rytai, vis gi, šis apavas buvo naudojamas visose kultūrose. Vienas ankstesnių išlikusių šaltinių yra XII a. autoriaus Vietname matyta avalynė su dirželiu per pirštą, bei įsispiriamas batas, kuris buvo apjuostas oda. Tiesa, rytuose toks apavas nebuvo prabangos ir išskirtinumo ženklas, tai buvo nelaisvės simbolis, juos avėjo turtingų sultonų tarnai.

Derėtų paminėti ir Japoniją bei kitas rytų valstybes, kuriose iki šiol priimta prieš įžengiant į namų erdvę nusiauti batus, tai tradicijų ir pagarbos namams ženklas, tačiau vėsiuose namuose reikėjo apavo, kad nešaltų pėdos, dėl šių priežasčių šlepetės išplito ir lyg šiol plačiai yra naudojamos kiekvieno rytiečio namuose. Šilkinės, siuvinėtos, margintos japoniškais raštais.

Pirmosios šlepetės istorijoje turi rytietišką kilmę – vadinamos jos „babouche“ šlepetėmis. Marokietiškos „babouche“ transformavosi iš persiškų „papush“, ir taip atsirado bei iki šiol Maroko pasididžiavimu tapusios klasikinės šlepetės pagamintos iš itin minkštos odos, atvira užkulne ir pailga nosele. Maroke jas mėgo ir avėjo kilmingieji, vėliau jos pradėjo plisti ir Europoje.

VAKARAI

XV a. šlepečių ir įsiaunamų batelių pradžia Europoje. Tuomet Anglijoje pirmą kartą buvo apibrėžta jų sąvoka, o aukštuomenės sluoksniai tokio tipo batelius pradėjo laikyti prabangos ir stiliaus atributu. Nors derėtų paminėti, kad pirmiausia jie buvo sunkūs ir gaminami iš medžio ir kamštinio pluošto, kad būtų apsaugota pėda nuo purvo, taip taip, nuo purvo, nes senieji Europos miestai buvo labai nešvarūs ir purvini, tad neturėtų nei vieno stebinti, XVI a. suklestėjusi “Chopine” batelių mada, kurių pado aukštis siekė iki 50 cm.

Iki XVII a. kilmingi vyrai avėjo šlepetes pagamintas iš minkštos odos, šilko ar velveto, derindavo jas prie prabangios ir puošnios aprangos, nepamirškime, kad tuo laiku buvo Renesansas, puošnus ir stilingas laikmetis, atsispindėjęs ne tik architektūroje, bet ir turtingųjų garderobe. Nors pirmiausia šlepečių mada suklestėjo tarp vyrų, kurie ir buvo tikri puošeivos, mados tendencijas toliau tęsė moterys.

Baroko laikotarpiu bateliai buvo puošiami kaspinais ir brangakmeniais, o kad išėję į lauką jų neišpurvintų, apsiaudavo anksčiau minėtus  „Chopine“ įsispiriamus batus, su kuriais išvengdavo gatvėse susikaupusių nešvarumų ir purvo.

XVIII a. laikotarpis, kuomet vyrai tokios avalynės atsisakė, o moterys ją avėjo tik namuose, už uždarų darų. Taip galutinai susiformavo šlepečių, kaip namų avalynės, paskirtis.  Gražūs, raštuoti Mules stiliaus bateliai buvo mėgiami kilmingųjų damų. Dar jie buvo vadinami tualetiniais bateliais buvo viliojantys, su kaspinais, gaminti iš šilko ar atlaso.

1990-aisiais įsispiriamomis šlepetėmis vaikščiojo visi ir visur. Tuomet išpopuliarėjęs „Shower shoes“ (liet.dušo batai) modelis, su trenksmu grįžo į madą ir šiandien okupavo kiekvieno stilingojo drabužinę. Įsispiriamos šlepetės 2018-aisiais tapo puošnesnės, padabintos gėlėmis, siuvinėtos ar puoštos karoliukais.

Šį sezoną ,,Halmanera” pristato įsispiriamus batelius, išlaikydama jau prekinio ženklo vizitine kortele tapusį raudoną kulną. Tai lyg grįžimas į tuos laikus kai kilmingųjų vyrų pėdas puošė bateliai su kulniuku. Neįtikėtina, tačiau vyrai pradėjo aukštakulnių madas, o jų garderobas užėmė ne ką mažiau vietos nei moterų.

halmaneraHalmanera modelis

,,Strategia” mus nukelia į Renesanso ir Baroko laikus, laikus alsuojančius prabanga ir įmantrumu. Geometriniai raštai, metalizuotos, egzotiškais raštais margintos odos sukuria paslaptingą nuotaiką.

 

4.pngStrategia modeliai

,,Pomme D’or“ kolekcijoje – elegantiški ir nematyti kaspinai iš zamšos ir satino. Jie nuneša į tolimą praeitį, kuomet kaspinais ir įvairiais raštais puošėsi dendžiai ir kiekviena save gerbianti dama. Dekoruotos odos, unikalūs gėlių motyvai, puošia ,,Pretty Ballerinas” kolekciją, kur kiekvienam batui išsiuvinėti skiriamas itin didelis dėmesys, tai skrupulingas rankų darbas užimantis daug valandų. Todėl kiekviena pora išskirtinė ir unikali.

pomme dorPomme D’or modeliai

pretty ballerinasPretty Ballerinas modeliai

,,Premiata” savo kolekciją papuošė plunksnomis, kurios šį sezoną ypatingai madingos.

2Premiata modeliai

,,Tippe e Tacchi” kolekcijoje – kristalais dekoruotos sagtys įvairiausių spalvų. Įsispiriamų šlepečių dizainui jos suteikia prabangos įspūdį, tad priderinus prie tinkamos aprangos, galite eiti net į vakarėlį!

tippe e tachi
Tippe e Tacchi modeliai

,,Strategia“ ir ,,Fiori Francei“ modeliai nuneša mus į praėjusio amžiaus paskutinius dešimtmečius. Laisvė, nepriklausomybė, ryškios spalvos ir įdomios formos.

strategia ir chieStrategia ir Fiori Francesi modeliai

fiori.png
Fiori Francesi modeliai

,,Bruno Bordese“ įsispiriamas modelis šių metų ,,must have“ (liet. „privalu turėti“). Skulptūriškas gumos padas, laminuotos odos. Kolekcijoje dominuoja: juoda, balta, pilka, auksinė.

BrunoBruno Bordese modeliai

,,Y-3 by Yohji Yamamoto“ kolekcijoje įsispiriamos šlepetės, jeigu anksčiau atrodė, kad su jomis galima žingsniuoti tik į dušą ar į paplūdimį, tam atėjo galas. Šiandien stilingiausios paplūdimio šlepetes derina prie suknelės, sijono ir drąsiai su jomis eina… kur tik širdis geidžia!

y-3.pngY-3 vyrams ir moterims

Mados industrijai išėjus iš savo kūrybos ir fantazijos rėmų, atsigręžiama į istoriją, jos tendencijas, medžiagiškumą ir visa tai sujungiama su moderniais ir inovatyviais sprendimais. Istorija grįžta, bet kiekvieną kart iš skirtingos dizainerių ir kūrėjų perspektyvos. Kas žino kaip istoriją interpretuosime rytoj?

Kaip 2016 metais vis dažniau mados žurnalų puslapius puošė manekenių nuotraukos, kuriose jos avi ne ką kitą – o įsispiriamas paplūdimio šlepetes? Atrodė keista ir kėlė klausimų ar tikrai ši mada prigis, juk viskam yra savas laikas ir sava vieta, tačiau šiandien įsispiriami bateliai derinami prie suknelių, džinsų ar kostiumėlio. Pamažu naujuoju mados troškimu tampa stilingos įsispiriamos basutės ar šlepetės, o laisvalaikio bateliai – ne tik kasdienai, bet ir vakarui.

Visus išvardintus dizainerius ir jų prekių ženklus galite rasti čia: Dolitashoes.com

Moteriška avalynė | Vyriška avalynė

SUSIJĘ STRAIPSNIAI
ŽAIDIMAI | pavasaris/vasara 2018
PV’18 | madingiausios sezono spalvos pagal ,,Pantone“
Avalynės raidos istorija